Jak na nejjednodušší výměnu záložního zdroje energie?

K výměně záložního zdroje energie u tachografu EFAS 4 a EFAS 5 je potřeba otevřít celý tachograf. Kromě zřejmého bezpečnostního rizika vystavujete tachograf a jeho citlivou elektroniku možnému poškození. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl připravit tento článek, který bude popisovat tipy na co nejjednodušší a nejhladší proces výměny baterie.

Předtím než začnete

Než se pustíte do procesu výměny záložního zdroje, zopakujeme si základní úkony, které je potřeba udělat:

  • Vložit kartu dílny do slotu 1/2 (pokud nebyla vložena)
  • Mít tachograf připojený ke stálému zdroji napájení (A1, A5/A6)

Po otevření krytu tachografu tachograf tuto událost zaznamená dle toho, zda byla v tu chvíli v některém slotu přítomna karta dílny. Pokud byla, tachograf uloží závadu specifikovanou výrobcem (EFT 81 - otevření krytu tachografu s kartou dílny). Pokud nebyla, je uložena chyba narušení bezpečnosti (EFT 17 - neautorizované otevření pouzdra tachografu).

Pokud byste odpojili záložní zdroj energie od základní desky bez připojeného stálého zdroje napájení, může dojít k přenastavení hodin do továrního nastavení (01/01/2000), případně k poškození paměti. V obou případech je tachograf v takovém případě nutné vyměnit.

Umístění tachografu ve vozidlech VW Crafter/MAN TGE

Tachografy jsou v těchto dodávkách nainstalovány na palubce v kapličce. Vytažení tachografu vyžaduje demontáž předního panelu a vrchního krytu. Teprve poté jste schopni tachograf vytáhnout, ovšem pouze o malý kousek, který vám tak akorát stačí pro odpojení všech připojených konektorů.

Umístění tachografu ve vozidlech VW Crafter/MAN TGE a jeho maximální možné vytažení se zapojenými kabely, které v podstatě znemožňuje výměnu baterie.

Pro výměnu baterie je tedy nutné buď přenést tachograf na dílnu a pokračovat na externím zdroji napájení, nebo použít obdobné řešení přímo ve vozidle.

My (mimojiné) k těmto účelům používáme kabel připojení na autozásuvku, který je zakončený bílým "A" konektorem se zapojenými piny A1, A3 a A5/A6. Díky tomu můžeme výměnu baterie provést pohodlně ve vozidle.

Kabel pro napájení tachografu ze zásuvky autozapalovače.

Samotný proces výměny baterie

Během výměny záložního zdroje energie u tachografů EFAS 4 a EFAS 5 hrozí při neopatrné manipulaci k poškození, v krajním případě i vytržení, konektoru na základní desce. Takové poškození znamená nutnou výměnu celého tachografu a Intellic automaticky zamítne reklamaci takovýchto tachografů.

K bezpečnému odpojení konektoru baterie byla navržena pomůcka zvaná "Battery exchange tool". V podstatě slouží k hladkému odpojení konektoru baterie bez vyvíjení tlaku na konektor základní desky.

Příklad použití pomůcky pro odpojení baterie na digitálním tachografu EFAS 4
Příklad použití pomůcky pro odpojení baterie na inteligentním tachografu EFAS 5

Závěrem

Níže je nabídka pomůcek, které vám maximálně zjednoduší proces výměny záložního energie. Ceny jsou uvedeny bez DPH. Objednávky jsou možné přes efas@tachografysos.cz.

  • Napájecí kabel tachografu na autozásuvku -> 390 Kč
  • Pomůcka pro odpojení baterie -> 590 Kč
  • Poštovné a balné -> 100 Kč

Kontaktní informace

Kde nás najdete

Technologický park Běchovice
Podnikatelská 553
190 11 Praha 21 - Běchovice
Navigační pokyny

Kdy Vám jsme k dispozici

PO - PÁ: 6.00 - 18.00
ostatní hodiny dle individuální domluvy

Můžete nám zavolat

Martin Mück - 735 000 098
Patrik Mück - 735 000 089

Sem nám můžete napsat

efas@tachografysos.cz
DS: xvexi9q