Možnosti stahování dat z tachografů a karet řidičů

T2S_product1

Tacho2SAFE

Manuální stahování dat z digitálních a inteligentních tachografů a karet řidičů včetně programu pro vyhodnocení dat

TSRDU_GPRS2_467x292

TachoSAFE RDU

Automatizované řešení pro stahování dat z digitálních a inteligentních tachografů a karet řidičů

technical-service-van

Mobilní stahování dat

Přijedeme, stáhneme, vyhodnotíme a archivujeme - jednorázová nebo dlouhodobá spolupráce

Proč stahovat data?

Stejně tak jako tachografové kotoučky se musí archivovat i data ukládaná do tachografu a karty řidiče. Tato povinnost je stanovena Nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 561/2006 , kapitole 10, odstavci 5:

a) Dopravce, který používá vozidla vybavená záznamovým zařízením podle přílohy IB nařízení (EHS) č. 3821/85, na něž se vztahuje toto nařízení, zajistí, aby

i) se veškeré údaje pravidelně stahovaly z přístroje ve vozidle a karty řidiče, jak to stanoví členský stát, a aby se odpovídající údaje stahovaly častěji, aby se zajistilo, že jsou staženy údaje o všech činnostech, které dopravce provedl nebo které pro něj byly provedeny,

ii) veškeré údaje stažené z přístroje vozidla a z karty řidiče byly uchovávány po dobu nejméně 12 měsíců po jejich zaznamenání a na žádost kontrolora byly tyto údaje dostupné z provozovny dopravce, přímo nebo dálkově;

Lhůty, ve kterých se tato data musí stahovat, jsou upřesněny v Nařízení Komise č. 581/2010, článku 1, odstavci 3:

3. Maximální časové úseky, během nichž musí být příslušné údaje stahovány, nesmí přesáhnout dobu:

a) 90 dnů v případě údajů z přístroje ve vozidle;
b) 28 dnů v případě údajů z karty řidiče.

V tachografu je uložen záznam o posledním provedeném stažením dat. Za nedodržení této povinnosti jsou kontrolními orgány ukládány vysoké pokuty (zejména v zahraničí)!

 

Co budete potřebovat?

Kartu podniku

"Karta podniku" je karta tachografu vydaná orgány členského státu dopravci, který potřebuje provozovat vozidla vybavená tachografem. Karta identifikuje dopravce a umožňuje zobrazování, stahování a tištění údajů uložených v tachografu, která byla tímto dopravcem uzamčena;

Tak zní definice.

Zjednodušeně řečeno - kartu podniku využijete pro uzamčení dat v tachografu (nikdo jiný k nim poté nebude mít přístup) a poté k jejich pravidelnému stahování.

Kartu vám vydají na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností (nehledí se přitom na sídlo/místo podnikání fyzické/právnické osoby) kde si od vás vezmou správní poplatek ve výši 700 korun a kartu připraví do 15 pracovních dní. Karta má platnost 5 let.

Kompletní informace naleznete na stránkách Ministerstva dopravy.

Zařízení pro stahování dat

Jedná se o zařízení speciálně určené ke stahování dat z tachografů a karet řidičů. Na trhu existuje bezpočet řešení pro manuální i dálkové stahování dat. Za nás doporučujeme Tacho2SAFE pro manuální stahování dat nebo TachoSAFE RDU určenou pro dálkové stahování.

Vyhodnocovací software (volitelně)

Všechna data z tachografu a karet se zpravidla ukládají ve speciálním formátu .DDD, který běžně nejde otevřít. Pro jejich přečtení je potřeba využít specializovaný software určený k prohlížení a vyhodnocování těchto dat. 

Vaší zákonou povinností je data pouze pravidelně stahovat v určených lhůtách a poté je po dobu 12 měsíců archivovat. Nicméně jejich vyhodnocováním se dají rychle odhalit závady nebo případné přestupky. Tím lze snadno předcházet nepříjemnostem během silniční kontroly a případným vysokým pokutám ze strany správních orgánů.

Na trhu je opět velké množství řešení od různých firem lišící se uživatelským rozhraním, možnostmi práce s jednotlivými daty a samozřejmě cenou. 

U nás máte ke stahovacímu zařízení Tacho2SAFE takový software přímo v paměti zařízení. S ním provedete základní náhled a vyhodnocení dat z vozidla (závady, překročení rychlosti) a řidiče (doba jízdy, přestupky). Při dálkovém stahování dat u TachoSAFE RDU všechna data vyhodnocujeme a posíláme emailem v rámci služeb zdarma!

Nabídka řešení pro stahování dat

T2S_product2

Tacho2SAFE

Jednoduché a praktické zařízení pro stahování dat z karet řidičů a tachografů. Ideální řešení pro samostatnou správu a archivaci dat.

 • jednoduché nastavení a používání
 • přehledný OLED displej s výbornou viditelností i na přímé slunci
 • kompatibilní s digitálními tachografy 1. a 2. generace (inteligentní)
 • napájení 1x AA baterií, nabíjení přes USB
 • dlouhá životnost na jedno nabití (až 500 stažení karet)
 • 1 GB místa pro Vaše stažená data - více než 30 000 stažení karet řidiče
 • upozornění na další stažení tachografu a karty
 • sofware TachoSAFE Lite pro prohlížení a vyhodnocování dat součástí zařízení a bez omezení počtu řidičů/vozidel
 • plně v češtině

Cena za zařízení Tacho2SAFE je 6 490 korun bez DPH. V balení naleznete kromě samotného zařízení USB kabel do počítače, proprietární kabel pro připojení k tachografu, 1x AA dobíjecí baterii, manuály k obsluze v angličtině.

Zašlete nám email s objednávkou na efas@tachografysos.cz a domluvíme se na způsobu předání a případné prezentaci.

Užitečné odkazy a dokumenty ke stažení

Uživatelská příručka k Tacho2SAFE (CZ)
Rychlá příručka (CZ)
Aktuální verze TachoSAFE Lite
Uživatelská příručka k TachoSAFE Lite (CZ)

TSRDU_GPRS2_467x292

TachoSAFE RDU

Nejjednodušší způsob jak naplnit požadavky zařízení bez starostí. Data se z tachografu a vložené karty řidiče stahují automaticky na servery v nastavených lhůtách. Nemusíte již myslet na termíny stahování dat Vašeho vozového parku a karet řidičů, řešit uložení, archivaci dat, ...

 • data se stahují automaticky v nastavených lhůtách - v česku i zahraničí
 • všechny starosti na sebe bereme my - konfigurace, montáž, archivace a zabezpečení dat včetně jejich vyhodnocení
 • kompatibilní s digitálními tachografy 1. a 2. generace (inteligentní)

Cena za jednotku pro dálkové stahování dat je individuální - nabízíme různé tarify na bázi předplatných nebo bez závazku. 

Zašlete nám email na efas@tachografysos.cz s počtem vozidel a my Vám zpracujeme nabídku na míru.

Mobilní stahování dat

Data z tachografů a karet stahujeme také v rámci mobilního servisu - u Vás v místě odstavení vozu, případně i u nás na provozovně. Data takto stahujeme jednorázově nebo na bázi dlouhodobé spolupráce. Stažené údaje zasíláme obratem na email. Po domluvě můžeme jednotlivá data vyhodnotit.